niedziela, 24 czerwca 2018

Przykładowe wyroki sądów o ustalenie płci osób transseksualnych


 (kliknij w link "Treść wyroku")

Wyrok z dnia 20.11.2017. Sąd Okręgowy w Słupsku
I C 36/17
Podsumowanie: Rodzice działali przeciwko swojemu dziecku.
Rodzice uznali że „Nastąpiło urojenie identyfikacji płciowej co według pozwanych ma przejaw wymysłu, kaprysu, fanaberii i sposobu na dalsze życie pod wpływem fascynacji osobą A. G. i ideologii politycznej głoszącej równouprawnienie.”

 


Wyrok z dnia 05.08.2015. Sąd Okręgowy w Lublinie
I C 978/13
Podsumowanie: W sprawie przykład rodzica, ojca, który powołując się na wiarę chrześcijańską (kontakty z egzorcystą, aby zebrać „dowody” na to że „córka” błądzi), zainteresowany jest nieuznaniem prawa innego człowieka, w tym przypadku swojego dziecka, o samostanowieniu.
„Zamiarem ojca w zmienionej sytuacji było poddanie córki egzorcyzmom. Sugeruje on również, że powódka może posiadać zaburzenia psychiczne.”

 



Wyrok z dnia 02.02.2016. Sąd Apelacyjny w Białymstoku
I ACa 104/15

Podsumowanie: Sąd Apelacyjny odrzuca skargę ojca, sprzeciwiającego się uznaniu, iż jego dziecko jest płci męskiej.
„Pozwany wielokrotnie podnosił, że powódka pozostaje pod wpływem lekarzy przekonujących ją o potrzebie zmiany płci, ona zaś potrzebuje psychoterapii zamiast proponowanych jej zabiegów operacyjnych.”

 ⧫

Wyrok z dnia 6.12.2013 Sąd Najwyższy w Warszawie
I CSK 146/13


Podsumowanie: Oddalenie skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego.
W 2009 roku  Sąd Okręgowy ustalił że powódka jest płci żeńskiej.
W 2010 roku Prokurator Okręgowy wniósł o wznowienie postępowania ze względu na nowe okoliczności sprawy - powód zataił przed sądem, iż pozostaje w związku małżeńskim z kobietą i jako mężczyzna spłodziła dzieci.
Prokurator Okręgowy „Zarzucił, że postępowanie w sprawie zakończonej wyrokiem z 14 października 2009 r. było dotknięte nieważnością, gdyż w procesie nie brali udziału małżonek powoda oraz jego dzieci. Uwzględnienie powództwa doprowadziło do usankcjonowania sprzecznego z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym związku małżeńskiego dwóch kobiet."
„powód w procesie w ogóle nie wspomniał, bo zataił przed sądem i biegłym okoliczności dotyczące zawarcia związku małżeńskiego i spłodzenia w nim dzieci.”



 ⧫

Wyrok z dnia 4.06.2009. Sąd Apelacyjny Rzeszów
I ACa 120/09

Podsumowanie: Apelacja od niekorzystnego wcześniejszego wyroku. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uchyla wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.
Sąd w Tarnobrzegu kompromituje się uznaniem, że:W ocenie Sądu Okręgowego wątpliwym jest dopuszczalność powództwa o zmianę płci w oparciu o art.189k.p.c”

 

Wyrok z dnia 09.02.2017. Sąd Okręgowy Sieradz
IC 50/16

Podsumowanie: Odrzucenie powództwa (ojciec 6 dzieci).
„Pozwany M. F. do końca procesu nie zajął stanowiska w sprawie ani osobiście ani w formie pisma procesowego.” – chodzi o ojca, stronę w sądzie. Strona wnosząca o ustalenie płci odmówiła wskazania adresu swoich dzieci, dla powiadomienia ich przez sąd o procesie o ustalenie płci. Sąd groził oddaleniem powództwa, jeśli tego nie uczyni. Ostatecznie oddalił powództwo. W sprawie brał udział Rzecznik Praw Obywatelskich, wspierając powódkę.

 ⧫

Wyrok z dnia 15.12.2017. Sąd Apelacyjny w Łodzi.
I ACa 531/17
Podsumowanie: Wyrok dotyczy wspomnianej wyżej sprawy o ustalenie płci w sądzie w Sieradzu.
Sąd Apelacyjny w Łodzi zmienia wyrok Sądu w Sieradzu, działając na korzyść powódki, odnośnie przymusu udziału w spawie dzieci. W sprawie bierze udział Rzecznik Praw Obywatelskich.
Opinia Sądu brzmi inaczej, jak było to w wyroku Sądu Najwyższego syg. akt I CSK 146/13 (powyżej), w której to uznano, iż w sprawie niezbędny jest udział dzieci…


1 komentarz: