wtorek, 30 kwietnia 2019

Teddy Geiger i Emily Hampshire


Teddy Geiger (16.09.1988) zaistniała publicznie jako transseskaulna kobieta pod koniec 2017 roku. Znana w USA przede wszystkim jako kompozytorka muzyki, ma za sobą występy w serialach. Mniej więcej w tym czasie nawiązała ściślejsze relacje z Emily Hampshire (29.08.1981) kanadyjską aktorką, dobrze znaną w kraju z którego pochodzi, mającą za sobą związki z mężczyznami, w tym z jednym z nich związana małżeństwem przez ponad 10 lat. W listopadzie 2018 roku zaręczyły się, trudno jednak na razie określić, czy zakończy się to np. ślubem, szczególnie że Teddy musiałaby najpierw uzyskać prawnie poświadczenie zmiany oznaczenia płci, jeśli ten ślub miałby być związkiem kobiet. Rzadki to przypadek że ciskobieta wiąże się z transkobietą, pomimo tego że ponad 30% tych drugich deklaruje się jako homoseksualne. Szczególnie rzadkie jest to w środowisku tzw. „znanych”, w tym przypadku aktorek. 

Edycja: z informacji dostępnych w internecie wynika, że na początku czerwca 2019 roku
Emily Hampshire zerwała zaręczyny z Teddy Geiger...






Loiza Lamers


Loiza Lamers (9.01.1995 Holandia) jest modelką, która zaistniała w momencie gdy wzięła udział w Holland's Next Top Model w 2015 roku (choć sama impreza zorganizowana była w Los Angeles w USA), zwyciężając w programie. Następnie zaangażowana przez różne agencje zaczęła realizować się ściśle jako modelka. Twórcy programu nie mieli świadomości że jest transseksualna (była po korekcie płci), po pewnym czasie informacja ta wyszła na jaw.









Zwyciężczyni  Holland's Next Top Model w 2015



 W 2005 roku Charlotte Hoogakker (1978) zrealizowała o niej krótkometrażowy film dokumentalny pt. „Van Lucas naar Luus”, była to opowieść o 10-letniej transseksualnej dziewczynce. 







Loiza Lamers urodziła się we wsi Driel (obecnie ok. 3 200 mieszkańców) w Holandii w pobliżu rzeki Ren, nad która leży Arnhem. Przeprowadzona we wrześniu 1944 roku operacja „Market Garden”, w której wzięła udział polska brygada spadochronowa, rozsławiła obie miejscowości. Szczególnie ściśle z Driel związana była jednostka polska, stąd w centrum wioski znajduje się pomnik poświęcony brygadzie, a centralny plac nosi nazwę w j. niderlandzkim „Polenplein”. Z miejscowością tą związana jest Cornelia Baltussen (1912 – 2005), w 1944 roku siostra czerwonego krzyża, która pomogła polskim żołnierzom, następnie do końca swego życia starając się o to, aby rząd holenderski docenił zasługi żołnierzy polskich, czego jednak nie doczekała. 





czwartek, 25 kwietnia 2019

Mam na imię Jazz (I Am Jazz) - książka, Jazz Jennings

Wydana w USA w 2014 roku ilustrowana książeczka dla dzieci (dedykowany wiek 4 - 8 lat), zapowiadana jest w j. polskim. Wydać ma ją Wydawnictwo Krytyki Politycznej, możliwe że ukaże się jeszcze w 2019 roku.
Jak zwykle, polskie wydawnictwa kopiują gotowe pozycje, jakie zaistniały za granicą, nie zainteresowane publikacjami polskich autorek czy autorów... Oczywiście istotne, aby były to książki które odniosły sukces za granicą...

"I Am Jazz" opowiada w przystępny sposób o doświadczeniach dziewczynki transseksualnej.




Zapowiadana polska wersja (kopia okładki za: Wydawnictwo Krytyki Politycznej):





Autorki książki:

Shelagh McNicholas (ilustratorka), Jazz Jennings,  Jessica Herthel






niedziela, 21 kwietnia 2019

Nora Monsecour - De weg naar mezelf: Danseres, transgender én vrouw


Książka:
“De weg naar mezelf: Danseres, transgender én vrouw”

Autorki: Nora Monsecour, i wspierająca ją Anke Michiels



Pozycja zapowiadana na wrzesień 2019, na razie jednak w j. niderlandzkim.

224 strony, Wydawnictwo Lanndo



Nora Monsecour przedstawi w książce swoją historię, przede wszystkim odnosząc się do korekty płci, zmagań ze sobą i innymi, stojącymi na jej drodze, działając przeciwko niej, lub ją wspierając.