piątek, 7 grudnia 2018

Supergirl Sezon 4


Jeśli stykasz się z mową nienawiści, transfobicznymi treściami, dla poprawienia humoru proponuję poświęcić chwilę Emily Anne. Jej bardzo pozytywne nastawienie do osoby, osób i treści, na widok których inne, inni, łapią za siekierę, szczują, obrażają, grożą, mordują – zaskoczy Cię. Jak zaskoczyła mnie. To, do czego się odnosi, jest jeszcze świeże – mianowicie chodzi o serial „Supergirl”, 4 sezon, w którym objawiła się Nicole Maines jako Nia Nal. 

Emily Annie komentuje seriale, i można się temu przyjrzeć tutaj: Free Bicycle Tours







Supergirl Season 4 Episode 2 „Fallout” REACTION






środa, 11 lipca 2018

Miracolo italiano (1994) - Anna Falchi



 Anna Falchi (22.04.1972)









































Podczas sceny nad morzem, wykorzystano utwór „Queen” -  „The Show Must Go On”


piątek, 29 czerwca 2018

Emma Ellingsen


Takich cisek są tysiące, tzw. blogerek urodowych, i nie robi to na nikim wrażenia.

Emma Ellingsen (ur. 9 września 2001 r. w Norwegii) w 2017 roku, wiele obserwujących ją nastolatek zaskoczyła swoim wyznaniem. 






O tym że jest transseksualna opowiedziała już jednak wcześniej, w 2014 r. w norweskiej telewizji TV2 (miała wtedy 13 lat). Wzięła udział w programie dokumentalnym „Født i feil kropp” (po polsku brzmiałoby to: „Urodzeni w niewłaściwym ciele”), będąc jedną z 14 zaprezentowanych tam postaci. W samym programie niestety, jak zwykle popełniono mnóstwo błędów odnośnie sposobu portretowania ich. Standardowo określenie „w obcym ciele” jest nadużywane.








 Gdy twoi rodzice od najmłodszych lat... po prostu cię szanują.





niedziela, 24 czerwca 2018

Przykładowe wyroki sądów o ustalenie płci osób transseksualnych


 (kliknij w link "Treść wyroku")

Wyrok z dnia 20.11.2017. Sąd Okręgowy w Słupsku
I C 36/17
Podsumowanie: Rodzice działali przeciwko swojemu dziecku.
Rodzice uznali że „Nastąpiło urojenie identyfikacji płciowej co według pozwanych ma przejaw wymysłu, kaprysu, fanaberii i sposobu na dalsze życie pod wpływem fascynacji osobą A. G. i ideologii politycznej głoszącej równouprawnienie.”

 


Wyrok z dnia 05.08.2015. Sąd Okręgowy w Lublinie
I C 978/13
Podsumowanie: W sprawie przykład rodzica, ojca, który powołując się na wiarę chrześcijańską (kontakty z egzorcystą, aby zebrać „dowody” na to że „córka” błądzi), zainteresowany jest nieuznaniem prawa innego człowieka, w tym przypadku swojego dziecka, o samostanowieniu.
„Zamiarem ojca w zmienionej sytuacji było poddanie córki egzorcyzmom. Sugeruje on również, że powódka może posiadać zaburzenia psychiczne.”

 



Wyrok z dnia 02.02.2016. Sąd Apelacyjny w Białymstoku
I ACa 104/15

Podsumowanie: Sąd Apelacyjny odrzuca skargę ojca, sprzeciwiającego się uznaniu, iż jego dziecko jest płci męskiej.
„Pozwany wielokrotnie podnosił, że powódka pozostaje pod wpływem lekarzy przekonujących ją o potrzebie zmiany płci, ona zaś potrzebuje psychoterapii zamiast proponowanych jej zabiegów operacyjnych.”

 ⧫

Wyrok z dnia 6.12.2013 Sąd Najwyższy w Warszawie
I CSK 146/13


Podsumowanie: Oddalenie skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego.
W 2009 roku  Sąd Okręgowy ustalił że powódka jest płci żeńskiej.
W 2010 roku Prokurator Okręgowy wniósł o wznowienie postępowania ze względu na nowe okoliczności sprawy - powód zataił przed sądem, iż pozostaje w związku małżeńskim z kobietą i jako mężczyzna spłodziła dzieci.
Prokurator Okręgowy „Zarzucił, że postępowanie w sprawie zakończonej wyrokiem z 14 października 2009 r. było dotknięte nieważnością, gdyż w procesie nie brali udziału małżonek powoda oraz jego dzieci. Uwzględnienie powództwa doprowadziło do usankcjonowania sprzecznego z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym związku małżeńskiego dwóch kobiet."
„powód w procesie w ogóle nie wspomniał, bo zataił przed sądem i biegłym okoliczności dotyczące zawarcia związku małżeńskiego i spłodzenia w nim dzieci.”



 ⧫

Wyrok z dnia 4.06.2009. Sąd Apelacyjny Rzeszów
I ACa 120/09

Podsumowanie: Apelacja od niekorzystnego wcześniejszego wyroku. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uchyla wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.
Sąd w Tarnobrzegu kompromituje się uznaniem, że:W ocenie Sądu Okręgowego wątpliwym jest dopuszczalność powództwa o zmianę płci w oparciu o art.189k.p.c”

 

Wyrok z dnia 09.02.2017. Sąd Okręgowy Sieradz
IC 50/16

Podsumowanie: Odrzucenie powództwa (ojciec 6 dzieci).
„Pozwany M. F. do końca procesu nie zajął stanowiska w sprawie ani osobiście ani w formie pisma procesowego.” – chodzi o ojca, stronę w sądzie. Strona wnosząca o ustalenie płci odmówiła wskazania adresu swoich dzieci, dla powiadomienia ich przez sąd o procesie o ustalenie płci. Sąd groził oddaleniem powództwa, jeśli tego nie uczyni. Ostatecznie oddalił powództwo. W sprawie brał udział Rzecznik Praw Obywatelskich, wspierając powódkę.

 ⧫

Wyrok z dnia 15.12.2017. Sąd Apelacyjny w Łodzi.
I ACa 531/17
Podsumowanie: Wyrok dotyczy wspomnianej wyżej sprawy o ustalenie płci w sądzie w Sieradzu.
Sąd Apelacyjny w Łodzi zmienia wyrok Sądu w Sieradzu, działając na korzyść powódki, odnośnie przymusu udziału w spawie dzieci. W sprawie bierze udział Rzecznik Praw Obywatelskich.
Opinia Sądu brzmi inaczej, jak było to w wyroku Sądu Najwyższego syg. akt I CSK 146/13 (powyżej), w której to uznano, iż w sprawie niezbędny jest udział dzieci…


poniedziałek, 14 maja 2018

Charlotte McLeod ...a Polska roku 1953




Głośne wydarzenia związane z polskimi pilotami z 1953 roku, którzy postanowili opuścić kraj kierując się w stronę Bornholmu, wiążą się z krótkim pobytem na tej wyspie, na zaproszenie znajomej, Charlotte McLeod, jednej z pierwszych transseksualnych kobiet które korygowały płeć po II w. św. Pojawiła się w 1953 roku w Danii, przekonana że uzyska tam to, co udało się Christine Jorgensen. Zmiany w prawie przyczyniły się do tego, że nie zdążyła na określone potraktowanie jej. U niekompetentnego chirurga przeszła orchidektomię. Szybko wylądowała w szpitalu, gdzie ratowano jej życie, jednocześnie godząc się na kolejne zabiegi (usunięcie prącia, korekty przy cewce moczowej). Pobyt w Danii przedłużał się. Aby zabić czas, ląduje m.in. na krótko na Bornholmie. Nie wykazuje się szczególnym obyciem w tym co dzieje się na świecie, stąd wydarzenia z polskimi pilotami, wiąże z ZSRR.

Poruszenie związane z lądowaniem Polaków, związane było z działaniem na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa – stąd legitymowano wielu ludzi. Charlotte McLeod dysponowała paszportem w którym widniały jej męskie dane osobowe – przez krótki czas, traktowana była jako podejrzana, próbując rozstrzygnąć w jaki sposób do niej podejść.






Jej krótka, dość ogólnikowa wypowiedź na ten temat dostępna jest tutaj (jako PDF, fragment na str. 23): 



Rozmowę z Charlotte McLeod przeprowadziła Susan Stryker w 2002 roku. Chodzi o ten fragment (cytat ze źródła):



SS:

  Now, also earlier you said that you were out on a Danish island?

CM:

  No.

SS:

  Was that about the same time?  Or is that a little later?

CM:

  No, I have forgotten where that came from.  But I was called out there, the first Mig that ever crashed where the allies could examine it, was on the island Bonholm, which was closer to Russia and I was visiting a girl that, well, lives in this place. Her parents were survivors. And the ferry and that ferry service.  And she invited me over for the weekend.  But that darned Mig came down.  Well, honey, we were invaded. I never saw so many Russian troops. Microscopic was their examination of all of our papers and when it was found that my passport didn’t match, I think they thought that they had found the master spy.

SS:

  You said that the Russians came onto the island?

CM:

  The Russians, yes. To protect that blasted Mig.  Our troops were there. The British. But mainly the Russians tried to keep anyone from examining the thing.

SS:

  So you said that they thought that you were a spy?  Who, the Russians thought you were a spy?

CM:

  The Russians. I had a terrible time explaining to them why I was there in my attire. And my passport was that of a man.

SS:

  So this was before you were required to leave Denmark, and before your surgery?

CM:

  I have forgotten where that came in.

SS:

  But you still had a male passport with the name Charles on it?

CM:

  And I didn’t match the passport. And with the language barrier it was terrible to convince them.

SS:

  What did you finally tell them?

CM:

  They finally believed me.  Someone had enough sense.  I think they were ready to ship me off to the Kremlin. And someone decided that my story w as true and they let me go back to Copenhagen.  I thought, well, I’ll never leave that place again. 




 Charlotte McLeod z ojcem



3 marca 1953 roku, pilot Franciszek Jarecki (1931 – 2010) wykorzystał okazję, i pilotując MiGa 15 (w polskiej nomenklaturze SB Lim-2) wylądował na wyspie Bornholm (start ze Słupska, lądowanie na lotnisku polowym w Rønne). Zostaje internowany, a nowy samolot który pilotował dokładnie zbadany przez Duńczyków i przybyłych Amerykanów. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem na zachodzie. Trzeba pamiętać przy tym, że 5 marca zmarł J. Stalin.

Ponad dwa miesiące później (20 maj), inny pilot Zdzisław Jaźwiński, zdecydował się na podobny manewr, wykorzystując fakt że szkolił się w rejonie Bałtyku (jednostka z Malborka).

Jako trzeci, zarazem ostatni, MiG-a wykorzystał do ucieczki na Bornholm Zygmunt Gościniak we wrześniu 1956 roku.

Piloci otrzymali azyl polityczny w USA, i obywatelstwo.

 Franciszek Jarecki